Včera jsem měl tu možnost zajít na IAC (Internet Advertising Conference), kterou pořádá SPIR dohromady s Internet Info - byly zde vidět pouze 2 prezentace o mobilním marketingu a mobilní reklamě - dvě jediné, které v desítkách prezentacích firmy měly. Jednalo se o přednášky Seznamu a firmy Micromedia. Na jednom panelu jsem se zeptal na mobilní dotaz, co si myslí panelisté o mobilním marketingu - moje otázka byla zodpovězena Martinem Koptou tak, že tady to není o mobilním marketingu.

Jakub Mach z firmy Micromedia měl prezentaci ohledně mobilního marketingu, řekl pár validních bodů (i pár nevalidních, rád bych například věděl, jak se dostal k číslu, že s 20 mil. mobilními impresemi má člověk 50% trhu, který má mezi 90 - 150 mil. pageviews). Hlavními dobrými body, že trhu mobilní reklamy chybí a) audience, b) inzerenti a za c) reklamní systém.

Nesouhlasím s Jakubem, že by měl být sjednocený reklamní systém, to by trh příliš soustředilo, ale co bych za ten bod nahradil je standardizovaný reporting a standardizované výstupy. To je určitě klíčové.

Prezentace Seznamu byla trefná, bylo to něco, co médium prostě musí dělat a evangelizovat mobilní web a mobilní reklamu, to je potřeba. Škoda, že na to nebylo více prostoru, a že mohl prezentovat pouze 1 důležitý mediální hráč.

Ještě zpátky k tomu panelu - Ano, SPIR/IAC, apod. nejsou o mobilním marketingu. S tím naprosto souhlasím, takže doufejme, že brzy vznikne něco, co tohle vyřeší.

Tags: , , , , ,