Není to tak dávno, co někteří pesimističtí kritikové vytáhli klamné zprávy o konci mobilních her. Ekonomická krize jen přidávala na pravdě a obchodní analýzy developerů byly zahlcené zápornými čisly. Pokud se na danou problematiku podíváme nezaujatým drobnohledem, tak mobilní hry jsou teprve v ranném stádiu vývoje, prostě stále je co nového objevovat. Osobně si myslím, že veškerý pesimismus můžeme nechat stranou a s klidem říct, že Den D mobilních her nás teprve čeká. Neustále se přesvedčujeme o opaku. Ať už se jedná o fenomén dnešní doby iPhone, nebo o nadupané chytré mobilní telefony, které přinášejí ty pravé herní orgie.

Dnešní svět mobilních her je v první řadě ovlivněný dalšími důležitými faktory, které se nikdy jen tak neztratí. Filmový průsmyl poslední dobou chrlí jeden blockbuster za druhým. Aby se takový úspěšný film mediálně zpropagoval, tak většinou dojde k masivní mediální kampani, která odstartuje kolotoč stereotypních úkonů, včetně vytvoření mobilní hry. Právě teď se do kin valí Terminator Salvation a hned tu máme mobilní hru Terminator Salvation pro iPhone a Javu, stejně tak Noc v Muzeu 2. Stejných příkladů by se našlo hodně. Developeři a publisheři vedou nelítostný boj za získání práv na největší hity.

Francouzský gigant na mobilní hry Gameloft si bere z pomyslného koláče nejvíc a nesmíme mu to mít za zlé. I když je většina her od Gameloftu založená na již existujícím enginu, tak stále za ním stojí obrovská armáda fanatiků, kteří jsou připraveni koupit jejich oblíbený titul podle stejnojmenného trháku, ať to stojí, co to stojí. Jakákoliv inovace jde stranou a přesto většina mobilních her neztrácí své kouzlo a podmanivou atmosféru.

Herní průmysl nepotřebuje žádnou inovaci, protože většina mobilních her skončí právě u fanoušků filmů, PC her a dalších úspěšných značek. Fenomén poslední doby iPhone jen ukazuje sílu mobilních her. Tisíce aplikací na AppStore jen čeká na vyžkoušení, některé jsou zábavné, některé zase úplně nudné, přesto se Apple chytá za hlavu díky vysokým prodejním číslům.

Na mobilních portálech denně vidíme rozvášněné davy kritizujících hráčů, kteří do prázdna volají po novinkách. Tahle uzavřená skupina lidí jen škodí výsledným dojmům z hraní dnešních mobilních her, když sami nevidí do vývojářského kotle, s jakými problémy se chudák developer musí potýkat. Mobilní hry rozhodně nestojí jenom na filmovém plátně, ale taky na nekončící poptávce po neustále se rozšiřující zábavě. Nové mobilní přistroje už nenabízejí jen psaní sms a volání, ale mnohem více. Počet teenagerů, kteří hrají ve volném čase mobilní hry se rovná absolutnímu číslu.

Kde je tedy problém, když mobilní hry jdou vesele kupředu? Společným globálním strašákem je míra pirátství, která ničí naděje některých vývojářů ve zdárný výdělek. Někteří z nich se dokonce obrací zády k vývoji Java her jako Fishlabs, a proto se přeorientovávají na nové platformy a právě tady vidíme jasný krok dopředu. Zatímco jedna éra končí, tak na ní navazuje nový věk mobilních her.