O2 Telefónica O2 mění způsob účtování prohlížení mobilního webu. Jak sami píší: “Namísto množství stažených dat bude uživatel platit za časový interval stahování. Každý zákazník tak získá jasný přehled o svých výdajích a může výrazně ušetřit. S novým účtováním zaplatí všichni zákazníci jen 20 Kč za 10 minut stahování. Telefonica O2 tak rok po představení jednoduchého a úspěšného tarifu O2 Internet v mobilu pokračuje ve zjednodušování svých služeb. Nové účtování mobilních dat využijí zejména zákazníci, kteří využívají internet ve svém mobilu nepravidelně.”

Hungrymobile dodává: Osobně nás nejvíc překvapuje v tomto vyjádření slovíčko “jen” 20 Kč za 10 minut. To “jen” by v přepočtu byl při přepočítání pravděpodobně nejdražší existující tarif na poli mobilního internetu na světě.

Porovnejme si to: Vodafone nabízí denní přístup za 17 Kč vč. DPH. O2 nabízí 10 minutový přístup za 20 Kč. Jednodenní tedy za 2.880 Kč. 1 den… 17 Kč… 10 minut… 20 Kč. Někdo mi asi musí zavolat a vysvětlit…  Prosím O2 o srovnání se s trhem a přípravu denního tarifu, tzv. daily capping, jak je to běžně zaváděné nyní ve většině místech Evropy.

Telefónica citace z tiskové zprávy

Telefónica k tomu ještě navíc  dodává:“Naše průzkumy ukazují, že v současném účtování se zákazníci neorientují. Je pro ně těžké odhadnout, jak veliké jsou webové stránky,a kolik tedy za jejich prohlížení zaplatí. Stahování dat se významně zrychluje, v některých případech by tak zákazníci platili i za relativně krátký čas stahování vysoké částky. Připravili jsme tedy nový srozumitelný a přehledný systém, který nezohledňuje množství stažených dat.”

HungryMobile dodává: Ano, účtování není srozumitelné, na to není třeba žádný průzkum. Ano, zákazníci píšou s reklamacemi na řádově tisíce Korun za jeden den. Takhle budou platit jen kolem 2 000 Kč za den. Výhodné, srozumitelné a přehledné.

Jeden benefit (a bohužel opravdu jediný…)

Jeden z mála benefitů je, že přes 3G přes nevýhodné tarify mobilního webu neproserfuji 1000 Kč během 10 minut. To je opravdu jediná výhoda, ale už zamýšlet se nad tím špatným vyúčtování a vycházet z něčeho, co fungovalo špatně, není dobře.

Skoro 3000 Kč surfování za den

16 hodin aktivního “občas se přihlášení”, podobně jako například správně zmiňuje Daniel Dočekal Vás bude stát neuvěřitelné peníze, až kolem 2.000 Kč (24 hodin Vás bude stát 2.880 Kč). Samozřejmě, když se nepřepnete na “normální” tarif za něco okolo 150 Kč za měsíc. Proč se ale musíme stále ještě přepínat? Nemůže to být automatické?

Je to neuvěřitelný krok zpět z pohledu mobilního uživatele a mobilního internetu jako takového. Osobně doufám, že Telefónica O2 podnikne okamžitě kroky, aby tohle vzala zpět.

Pozn.: Jsem normálně spokojený zákazník O2, tohle je můj pohled z hlediska trhu a lidí, kteří neví, jak mobilní internet používat a tohle rozhodně není udělání věcí více transparentní.

Tags: , , , , ,